Merkez Bankası Kararı Açıkladı! Dolarda İşler Değişecek, Uzman Tarih Verdi, 13 Liralık Hareket

Serbest piyasada doların hareketliliği azalmaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın rezervlerinin artmasıyla birlikte Türkiye’nin risk primindeki düşüş, dolar kurunu yatay seyirde tutuyor. Özellikle likidite sterilizasyon adımlarının etkisiyle doların seyri durağanlığını koruyor.

BEKLENTİLERİN ÖTESİNDE DOLAR SEYRİ

Beklentilerin aksine, dolar fiyatları hızla yükselmedi ve hatta belirli bir stabilite gösterdi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarına göre, piyasadan döviz alımının sürmesi olası düşüşleri engelledi. Şimşek, “Dolar kuru yıl sonunda 40 TL olur” beklentilerine karşı çıkarak, doların belirli bir seviyede tutulmasının önemini vurguladı.

YENİ HAFTANIN BAŞLANGICINDA DÖVİZ KURLARI

Haftanın ilk gününde dolar ve euroda durağanlık sürüyor. Doların serbest piyasada satış fiyatı 32,21 TL civarında seyrederken, euroda ise hafif bir yükseliş gözlemleniyor. Euro, 34,98 TL seviyesinden alıcı buluyor.

EKONOMİSTLERDEN DOLAR YORUMU: İŞLER KARIŞABİLİR

Ekonomist Evren Devrim Zelyut’un değerlendirmelerine göre, doların mevcut seviyelerde tutulması sürdürülebilir değil. Zelyut, “Doları 32 lirada tutmak bir başarı mı? Dolar 20 liralara düştü biz mi görmedik?” diyerek, doların gerçek değerinin göz ardı edildiğini savunuyor. Ayrıca, Eylül ayında dolar ve euroda ciddi artışlar beklediğini dile getiriyor.

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolarda eylül ayında işlerin değişebileceğini belirtti.

“Doları 32 lirada tutmak bir başarı mı? Dolar 20 liralara düştü biz mi görmedik? Doları 17 liraya düşürmek bir başarıdır. Dolar 17 lira olursa o zaman enflasyon düşer.” diyen Ekonomist Evren Devrim Zelyut, Youtube hesabından doların 45 TL’yi aşacağını açıklayarak sözlerine devam etti:

“Dışa bağlı ekonomiyle bizlerin alın terini Çinlilere, Almanlara Hintlilere sattınız. Kur düşmeden neyin zaferidir bu? Gelen para biz ihracatı patlattığımız için mi geliyor? Hayır muazzam bir maliyet ödeyerek bu sıcak parayı getiriyorsunuz. Tefecileri zengin ederek kuru 32 lirada tutmak başarı değildir. Sıcak para hızlıca çıkınca ne olacak? Çıktığı vakit dağıtıp gider… Yerli yatırımcıda yeniden dolara yönelir. Eylül ayında işler karışır. Enflasyonda ciddi problemler olacak. Dolar, Euro, ve akaryakıt 45’i aşacak. Kurun 32 lirada kalmasını vatandaşın üstüne yıkıyorsunuz. Bütçe açığını kapatmak için KDV ve ÖTV’ye yüklenmeye devam edeceksiniz. Enflasyon yukarı çıktığı için kurda yukarı çıkacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x